Nette Pro, co to je? a co to bude?

Už nějakou dobu bylo znát, že by si podpora Nette Frameworku zasloužila profesionálnější formu. Ukázalo se, že pouze na dobrovolnické pomocí nelze Nette Framework posouvat tak kupředu, jak by jeho uživatelé chtěli. Mně se nepodařilo získat dobrovolníky na psaní dokumentace, vývoj je stále primárně na bedrech jednoho člověka, nenašli se lidé co by psali články na blog, návody atd… Buď bylo možné se s tím smířit, David by se pustil do jiných aktivit a vývoj by se zpomalil, nebo se přestat spoléhat na dobrovolníky a potřebné lidi a služby si zaplatit. A Nette Pro je právě cesta, jak získat potřebné finance.

Je nutné vyvrátit jakékoli nápady, které zmiňují zpoplatnění frameworku. Jak bylo na fóru zmíněno. Nette Framework je, byl a bude distribuován zcela zdarma. https://forum.nette.org/…dalsi-otazky#…

Co tedy to „Nette Pro“ je? bude?

Zavolal jsem Davidovi a po asi hodinovém rozhovoru jsem si říkal, to je pěkná věc, s tím ti rád pomůžu. A cesta začala.

Na začátku byl pojem „Nette Pro“ skoro ničím s čím jsme začli obcházet firmy. Zprvu menší, u kterých jsme získávali cenné zkušenosti, jak na tom dneska jsou menší a střední webová studia. První naše věta zněla „Pojďme vymyslet, jak si můžeme být navzájem prospěšní“ a dodávali jsme „ale nemůžeme vám nabídnou telefonický support a hirování programátorů, které byste nejspíše uvítali, ale z technicky-finančních možností to v tuto chvíli není možné.“ Následovala chvilka co tedy by bylo možné. Co firmy chtějí? Co chce Nette Framework? My chceme udržet vývoj a podporu pro Nette Framework a zároveň rozvíjet nekódové věci s ním spojené, ať už psaní dokumentace nebo údržba mnoho stránek s frameworkem spojených. Firmy na oplátku chtěly stabilitu, jistotu.

Spojme se

Nette Framework chce do vývoje zapojit menší i větší firmy. Chápeme, že ne každá firma si nemůže dovolit vyhradit si jeden den na podporu open-source. Ale co jsme zjistili, že pro ně není problém zaslat nějakou finanční částku. Zprvu jsme se bavili o tisícových částkách měsíčně, jako support na údržbu a vývoj frameworku. Defakto takové „donations“, na které by ale byly vystavené klasické faktury do nákladů firmy. Bez nároků na nějaké speciální odměny. Jen zmínění v děkovném seznamu podporovatelů. David měl představu, že pokud se měsíčně získá 100.000,– bude to stačit na napsání nové dokumentace, na překládání článků, na rozšiřování komunity. Osobně říkám větší číslo, z důvodů, když už to dělat a věnovat se „Nette Pro“, tak ať je to pořádně.

Jobs

V tu chvíli jsme ale začali navštěvovat větší firmy. Zjistili jsme, že 85% z nich shání více jak dva nové vývojáře do teamu. Oprášila se tak starší myšlenka „Nette jobs portál“, který by byl pod dohledem. Kontrolovala by se kvalita inzerátů, případně by se s jejich formulací pomohlo. Začalo by štítkování inzerátu ala „Nette Golden Partner“ apd. Najednou s námi začali mluvit nejen programátoři z firmy, ale i z oddělení HR.

Badge

Tím jsme si uvědomili, že značka „Nette Framework“ je v Čechách velmi silným brandem a existuje pár firem, které by s ním řady byly spojovány a jsou za to i do určité míry ochotny zaplatit jako za reklamu. Na schůzkách se začali objevovat lidé z marketingu.

Framework a jeho vývoj

Ale co si budeme povídat, nejraději se bavíme s programátory. A nejraději s těmi, co určují směr teamu. Proč? Teď malá vsuvka. Na začátku bylo na Davidovi vidět, že to celé kolem „Nette Pro“ dělá spíše z nějaké setrvačnosti, ale jakmile jsme začali komunikovat s firmami, které „Nette Framework“ reálně používají na velké či malé projekty, jeho jiskra v oku se výrazně rozzářila. Měl najednou kolem sebe lidi, kteří s frameworkem dennodenně pracují a staví na něm spoustu úžasných aplikací. Vznikla tak otázka, jak tyhle lidi více zapojit. Nějak pasivně, ale aby měli pocit, že jsou součástí komunity. Že mají moc ovlivnit vývoj celého frameworku. Výsledným nápadem jsou takzvaní „žolíci“. Každý partner by podle typu subscription dostal určitý počet žolíků, které by mohl použít při hlasování o následujícím směru vývoje. Příklad: jedna firma, která nad Nette staví microservices, které mezi sebou komunikují skrze API, by ráda, aby se do Nette dostala větší nativní podpora pro RESTful komunikaci. Navrhne tuto featuru a bude pro ni hlasovat, pár menších firem se přidá, a třeba několik menších firem se shluknou u jiné featury. Tím se celkem jasně všichni dozvíme, koho co ve frameworku trápí nebo mu tam chybí. Následně by se na tuto věc věnovala větší část pozornosti. Tyto iterace hlasování by probíhaly cca jednou za dva měsíce.

Zeptat se po tajnu

Narazili jsme i na pár firem, které nám řekly, že jsou se vším spokojené, jen by se rády občas na něco zeptaly, ale že se nechtějí ptát na veřejném fóru (z mnoha důvodů). Vznikla tak myšlenka privátního fóra, kde by vybraní, prověření jedinci mohli odpovídat na případné dotazy. A pokud by problematika byla obecného rozsahu, udělal by se z ní zápis do knowledgebase.

Ne každý Nette sleduje každý den

Další službou v balíčku „Nette Pro“ je připravovaný mailing list s novinkami. Jednou měsíčně vám do firmy přijde email, ve kterém budou shrnuty aktivity co se za poslední měsíc událo. Kam framework směřuje. Na jakých změnách se pracuje. To pěkně sepsané v rodném jazyce pro ty, kteří neradi, nebo z časových důvodů ani nesledují každodenní posun frameworku na githubu.

A jako bonus, pro významné partnery, jednou za čtvrtroku interní setkání vývojářů nad novinkami a jak je začlenit do vlastního projektu.

LTS

Ve webových studiích jsme narazili na jejich problém s délkou životností projektu. Pracují na jednom projektu kratší dobu a ten web ve finální podobě má mít co nejdelší životnost s co nejméně náklady na update. Proto vznikne mnohem déle podporovaná verze Nette Framework, která sice nebude přidávat novinky, ale budete se moci o ní opřít na delší dobu.

Placený support (beta)

Překvapivě se ukázalo, že firmy o hotline support nemají zájem, nenarážejí v Nette moc často na zádrhely, který by přes něj potřebovaly řešit. Ale zároveň dodávají, že by se jim občas hodil, třeba i ve formě prodiskutování a schválení jejich pull requestu. To nás přivedlo k myšlence support nabídnout, protože v této míře ho snad dokážeme zvládnout. Ale musíme být opatrní. Takže to, co jsme si na začátku července ani nepředstavovali, tak v půlce září tak nějak samo vykrystalizovalo. Support e-mailem či na privátním forum, který by řešil akutní problémy partnerů.

Co za to

Všemi zmíněnými prostředky jsme definovali několik balíčků. Jejich podrobnější popis najdete ve článku Nette Pro, jaké plánujeme balíčky

Pro firmy:

  • Platinum
  • Gold
  • Silver
  • Bronze
  • Dural

Pro jednotlivce:

  • Personal
  • Personal Plus

Cílem není vybrat jednu hromadu peněz, ale získat pravidelný měsíční obnos financí, který by zajistil frameworku kontinuální jistotu a stabilitu pro další jeho rozvoj.

Jako prioritu #1 máme v tuto dokumentaci, kterou bychom chtěli nechat přepsat od základu a následně přeložit do angličtiny. Začít více publikovat články o Nette Framework a samozřejmostí je i vývoj frameworku.

Zpoždění

A jedna rychlá odpověď na stále padající otázku „A proč to ještě není? A kdy to tedy bude?“. Tohle je věc na kterou máme s Davidem odlišný pohled. Já bych udělal malou stránku, dal tam telefonní číslo a začal získávat partnery co nejdříve. Asi tak měsíc a kus je „Nette Pro“ celkem stabilní. David, je toho názoru, že budeme mít jen jeden pokus spustit „Nette Pro“ a tak chce mít celou věc maximálně připravenou. Proto se spuštění „Nette Pro“ trošku protáhlo. Ale víme, že firmy na konci roku řeší rozpočty na rok následující a čím dříve se o „Nette Pro“ dozví a zahrnou ho do svých nákladů, bude to ta nejlepší cesta pro nás všechny.

PS: víte, že má vyjít PHP 7? I na něj se myslí…


nette