Nette Pro, jaké plánujeme balíčky

V předchozím článku Nette Pro, co to je? a co to bude? jsme si představili co to vlastně „Pro“ bude. Zmínil jsem tam seznam balíčků jak pro firmy tak pro jednotlivce. Dnes bych vám chtěl více představit jednotlivé balíčky samotné. (PS: nic není tesáno do kamene, snažíme se vyjít vstříc všem našim podporovatelům, tak je celkem možné, že během prvního půl roku budeme ladit drobnosti ke vší spokojenosti)

Možná při pohledu na výhody neshledáte pro vás nutné se zapojit, ale opak je pravdou. Uvědomte si, že primárním cílem nebylo nabídnout nadstandardní služby, ale zajistit vývoj a stabilitu frameworku jako celku. Dokumentace, roadmapa, LTS, více obsahu, to vše a mnohem více bude financováno právě ze získaných peněz a skoro mi přijde zbytečné to tu takhle zdůrazňovat, ale sichr je sichr :-) Čim více prostředků získáme, tím lépe i rychleji můžeme s celou Nette platformou začít něco konstruktivního dělat a směřovat ji tím správným směrem.

Balíčky jsou rozděleny do dvou základních skupin. Pro firmy a pro jednotlivce. Pro nás nejdůležitějším jsou samozřejmě firemní zákazníci, ale vážíme si všech podporovatelů i z řad nás, programátorů.

Pro jednotlivce

Na výběr jsou dva balíčky, Personal a Personal Plus. Pokud Nette Framework jako programátor používáte a chtěli byste poslat „drobák“ na jeho vývoj, tak přesně pro vás je program Personal. Nahradí dnešní donate a krom zmínění v seznamu přispěvovatelů, při roční platbě dostanete tričko. Samozřejmostí je i zařazení do českého newsletru, ve kterém budeme pravidelně informovat o stavu frameworku. Pokud byste chtěli přispět více než 128,– samozřejmě můžete. Uvedené ceny jsou vždy minimální a horní hranice není definována. Druhou možností pro jednotlivce je program Personal Plus. Ten se už podobá nejmenšímu programu z firemních balíčků. Ideální pro živnostníka nezávislého na dodávání outsourcingu jiným softwarovým domům. Součástí balíčku je support ticket a možnost hlasovat o směřování frameworku.

Firemní balíčky

Jsou rozděleny do 5 úrovní. Malé zamyšlení proč tolik. Když jsme s Davidem začali obcházet různé firmy, zjistili jsme, že potřeby konkrétních firem jsou opravdu různé. Že Nette Framework používají firmy s jedním programátorem, ale i s 25. A mezi nimi je mnoho webových studií s cca 5 programátory max. A každý team, každá firma s frameworkem pracují trošku jinak.

Jsou zde menší firmy, které na frameworku staví svoje interní řešení. Nepotřebují reklamu, vývoj frameworku berou spíš jako čtenáři, nežli spisovatelé. Ale vědí, že za frameworkem je kus práce a rádi by přispěli na jeho rozvoj.

Další kategorií byly firmy pracující pro své klienty. Klasické webové studio, které za rok vyrobí desítky webů, které si pak dlouho žijí svým životem. Pro tento typ klienta byl nejdůležitější prvek LTS verze (long term support). Oni vědí, že novinky do této verze nepřibudou, ale vědí ze klientovi zaručí stabilní aplikaci s co nejmenší měsíční režií na aktualizace. Zároveň si už prošli složitějšími kruhy a uvítali-by v případě nouze mít možnost se někoho oficiálně zeptat na případné řešení. Třeba i mají sami nějaké zajímavé nápady, které by chtěli prosadit do frameworku. Nebo jen zkonzultovat nějaké interní chování, co jim komplikuje jejich vývoj.

Poslední dvě kategorie jsou představitelé větších projektů – teamů. S nimi jsme vymysleli koncept pravidelných interních workshopů, kdy se jeden den potkáme s jejich vývojáři a navzájem si předáme zkušenosti z poslední doby. Jak zaintegrovat novinky z frameworku do jejich aplikací a proč, a zároveň naslouchat jejich potřebám. To samozřejmě přináší větší časovou režii a kvůli tomu budou tyto kategorie omezeny co se do počtu partnerů týče.

Poslední kategorie je zaměřená hlavně na firemní propagaci a nábor nových lidí. Přináší velmi viditelné pozice brandu na hlavních místech komunikace frameworku s okolím a hlavní inzerát pro připravovaný jobs portál. Počet žolíků a počet dotazů už jen dokresluje, že takové partnery vnímáme jako velmi proaktivní spoluautory frameworku.

Samozřejmostí pro všechny firemní partnery je možnost zdarma přidat inzerát do jobs portálu.

Pak přišla ta náročnější část. Vykopnout ceny.
Jak začít? Podle čeho se řídít?

Ve vlaku nás napadla myšlenka kavy a toaletního papíru. Kolik tak dá firma měsíčně za toaletní potřeby a kafe pro své programátory? Po menším průzkumu, jsme zjistili zajimavá čísla a násobkem doporučených programátorů s vesmírnou konstantou všeho jsme napsali první ceny, které s drobným uhlazením prošly přes poslední jednání ve firmách.

Rozepisovat co každý program umí je zbytečné, pohled na tabulku je všeříkající. Přechod mezi balíčky je samozřejmostí. Pokud firma projeví zájem o větší partnerství a bude v dané kategorii volno, lze vyšší balíček dočasně aktivovat.

Co je to „Vývoj feature“? V několika firmách jsme narazili na dotaz „Zdali bychom jim mohli do frameworku doprogramovat tuhle věc, že jí celou zaplatí, ale že se jim to nevyplatí programovat interně“. Zde pak nastane otázka zdali to bude součást frameworku, nebo nové rozšíření nebo něco jiného.

Doufáme, že definice balíčků budou lákavé jak pro firmy, tak i pro jednotlivce a že všichni společně zajistíme Nette Frameworku stabilitu na následující léta.


nette